Aj vy patríte k ženám, ktoré si pod športové oblečenie obliekajú obyčajnú podprsenku namiesto športovej podprsenky? V tom prípade ani neviete, ako si tým ubližujete. Mnoho žien si odkladá podprsenky, ktoré už nie sú trendom sezóny medzi oblečenie do fitka. Pod oblečením si to aj tak predsa nikto nevšimne. Podľa odborníkov je však výber správnej športovej podprsenky rovnako dôležitý ako výber klasickej. Športové podprsenky slúžia na zafixovanie poprsia počas vykonávania rôznych typov tréningov. V závislosti od typu a záťaže tréningu je vhodné vyberať si podprsenku určenú na daný účel. Pri výbere treba myslieť na strih a materiál a stupňom opory.

Ako si vybrať správnu športovú podprsenku?

V prvom rade by mala byť športová podprsenka pohodlná a nemala by vás obmedzovať pri vykonávaní jednotlivých cvikov. Na športové aktivity, ktoré sú viac dynamické ako je napríklad beh, švihadlo alebo jumping si vyberajte podprsenky z pevnejšieho materiálu so širšími ramienkami. Tento typ podprsenky vám zabezpečí pevnú fixáciu a pri športovaní nepocítite žiadne bolesti vyplývajúce z nevhodnej podprsenky.
Na aktivity, ktoré nie sú natoľko nárazové si kľudne zvoľte športovú podprsenku s užšími ramienkami alebo z tenšieho materiálu. Tu je však nutné dbať ohľad na to, či je podprsenka dostatočne upevnená v oblasti pásu gumou alebo pevnejším stiahnutím. Pri posilňovaní vo fitku alebo na joga hodine si tak môžete byť isté, že prsia zostanú na ich mieste a športovú podprsenku nemusíte neustále sťahovať či naprávať poprsie.

Čo vravia odborníci?

Lekári tvrdia, že výberom nesprávnej podprsenky si môžeme zapríčiniť niekoľko zdravotných problémov. Prsia sú totiž pružné a nie sú chránené svalovým tkanivom. Pokožka je pri tom mäkká a počas pohybovej aktivity je vystavená veľkej námahe. Pri športovaní bez športovej podprsenky môžu vznikať rôzne mikrotraumy, ktoré vedú k bolesti prsníkom alebo bradavkovému syndrómu. Neustálim pohybom prsníkov totiž dochádza k ich podráždeniu a uvoľneniu väziva.

Športové podprsenky sú potrebné aj pre malé prsia

Nenosíte športovú podprsenku pretože si hovoríte, že vaše prsia sú aj tak malé? Týmto spôsobom cvičenia však prispievate k ich deformácii a vaše prsia rýchlo stratia svoj pevný vzhľad. Ženy s malým poprsím môžu kľudne siahnuť po kompresných podprsenkách, ktoré pritlačia poprsie viac k telu. Naopak ženy s väčším poprsím môžu voliť podprsenky s vyšším stupňom opory a so širšími ramienkami.