Futsal nie je len futbal v hale – poznáte jeho pravidlá?

Aký je rozdiel medzi futsalom a futbalom? Nie je náhodou futsal len futbal hraný v hale? Medzi futbalom a futsalom je v skutočnosti oveľa viac rozdielov, ako by sme si mohli myslieť. Aké sú to? Poďme spolu nájsť odpovede na tieto otázky a prejsť si stručné pravidlá, bez ktorých sa na Slovensku neobíde žiaden hráč futsalu.

Futsal je výborný na rozvoj techniky a pohybových zručností.

Vedeli ste, že futsal vznikol v Brazílii?

Niekoľko ľudí to hádam aj prekvapí, no futsal je populárnym športom aj u nás. Na oficiálnej stránke Futsalslovakia.sk sa píše o viacerých súťažiach v tomto športe, ako príklad uvedieme VARTA FUTSAL Ligu, Ženskú futsalovú ligu či Futsalovú extraligu juniorov. Na tejto oficiálnej webovej stránke nájdeme aj zoznam reprezentantov nášho štátu, ktorí každoročne bojujú o víťazstvá na rôznych medzinárodných súťažiach.

Futsal na Slovensku

Kolískou futsalu je práve Brazília, kde sa mu ako prví začali venovať futbaloví veteráni. Po skončení svojej kariéry sa proste z veľkého futbalového ihriska presunuli na menšie – do hál. Názov tohto športu vznikol kombináciou španielskych alebo portugalských slov futbol a salon alebo sala (slovo znamenajúce sieň, sálu, halu).

Futsal vs. futbal

Mgr. Vladimír Cích, učiteľ telesnej výchovy na obchodnej akadémii, vo videu z dielne Telocvikári.sk trefne zhrnul vzťah futbalu a futsalu dvomi vetami: „Futsal a futbal majú jednu spoločnú vec. Hrajú sa nohou.“ Futsal je podľa neho na rozdiel od futbalu dynamickejší a vyžaduje si aj inú taktiku.

Základom futsalovej techniky, ktorú sa snažia mnohí telocvikári zapojiť aj do hodín telesnej výchovy, sú prihrávky vnútornou a vonkajšou stranou priehlavku. Kľúčové sú najmä prihrávky a zastavenie lopty podrážkou, len vtedy má totiž hráč loptu úplne pod kontrolou. „Futsalová lopta je základ,“ dodáva vo svojom článku na Telocvikari.sk atletický tréner a učiteľ telesnej výchovy a sociálnej pedagogiky Dávid Zeman. Futsalová lopta má na rozdiel od svojej futbalovej sestry veľký odskok.

5 hlavných rozdielov

1. Počet hráčov – kým vo futbale hrá na jednej strane 11 hráčov, vo futsale je ich výrazne menej – na jednej strane hrá 5 futsalistov
  2. Dĺžka hry – futbal sa hrá 90 minút, ktoré sú rozdelené na dva polčasy. Pri futsale trvá celý zápas menej ako jeden futbalový polčas – iba 40 minút
  3. Oddychový čas (time-out) – kým pri futbale nemôžeme rátať so žiadnymi time-outmi, futsal ponúkne hráčom vždy jeden za polčas – jednému tímu teda za celú hru dva
  4. Lopta – ako sme už spomenuli, futsalová lopta má väčší odskok a je aj o trochu menšia ako futbalová

Futbalová lopta je väčšia a má menší odskok ako futsalová.

Okrem týchto piatich najväčších rozdielov existuje aj mnoho ďalších, týkajúcich sa prestávok, faulov a podrobnejších pravidiel. Komu sú pravidlá futbalu dobre známe, v našich stručných pravidlách futsalu nižšie mu budú rozdiely postupne vyskakovať pred očami. Podrobný prehľad ďalších rozdielov vám však môže ponúknuť aj zaujímavý anglický článok na 5-a-side.com.

Skvelý pre začínajúcich futbalistov

Futsal je hra, ktorá je výzvou pre hráča vo všetkých oblastiach nevynímajúc techniku, pohotové rozhodovanie, taktické povedomie,“ podotýka vo svojom texte Roderik Valko, ktorý sa aktívne venuje futbalu aj futsalu a získava skúsenosti v oblasti trénovania aj v Anglicku. Dodáva, že futsal je hra pri vyššej rýchlosti na menšom priestore. „To znamená, že počas zápasu je hráč vystavený väčšiemu fyzickému zaťaženiu, častejšiemu kontaktu a situáciám ‘jeden na jedného’ ”.
Paradoxne je však podľa neho menší priestor lepší na rozvoj techniky i pohybových zručností. Futsal je tak vhodným športom aj pre mladých začínajúcich futbalistov, najmä v období zimných mesiacov. Pomáha k zlepšovaniu techniky a schopností, ktoré neskôr môžu hráči využívať aj pri futbale.
futsal, mladí futbalisti, deti
Futsal je skvelým športom aj pre začínajúcich futbalistov.

Stručné pravidlá futsalu

Ako sme sľúbili už na začiatku článku, prinášame vám v skrátenej forme pravidlá tejto loptovej hry. Poďme sa na ne spolu pozrieť.

Hracia plocha

• Hracie ihrisko musí mať tvar obdĺžnika s rozmermi maximálne 42×25 m, minimálne 25×15 m
  • Povrch hracej plochy musí byť rovný a hladký (odporúča sa drevo alebo umelý materiál, asfalt a betón sú v oficiálnych pravidlách FIFA zakázané)

• Prestávka medzi polčasmi trvá maximálne 15 minút
  • Oddychový čas si môže vyžiadať každé z družstiev raz počas jedného polčasu. Dlhší oddych však hráčom rozhodne neposkytne, keďže tento time-out trvá len 1 minútu

Lopta

• Snáď nikoho neprekvapí, že lopta na futsal musí byť guľatá a jej vonkajší obal by mal byť z kože (plstené či plyšové lopty sú zakázané).
  • Malo by ísť o kvalitnú futsalovú loptu veľkosti 4 s tlmeným odrazom.
  • Pri profesionálnych zápasoch musí byť dodržaný presný obvod, hmotnosťtlak lopty.

futsalová lopta, futsal, pravidlá futsalu
Širokú ponuku futsalových lôpt ponúka aj Ziggy.sk.

Hráči

• Hrajú dva tímy, pričom na každej strane hrá 5 hráčov (z toho na každej strane jeden brankár).
  • Maximálny povolený počet náhradníkov v jednom družstve je sedem.
  • Striedanie prebieha tvz. „letmým“ spôsobom, teda aj keď sa práve hrá s loptou a celkovo nie je nijako obmedzené.
  • V prípade, že na jednej strane klesne počet hráčov na troch, zápas sa musí ukončiť.

Výstroj hráčov

• Povinnú základnú výstroj hráča tvorí dres a trenky, futsalové štucne, chrániče predkolenných kostí a športová obuv (futsalové halovky).
  • Žiadny z hráčov nesmie mať počas zápasu na sebe nič, čo by nejakým spôsobom ohrozovalo jeho zdravie alebo zdravie iného hráča (napr. šperky či prívesky).
  • Dlhé nohavice môže mať iba brankár.

Rozhodcovia a merač času

• Pri profesionálnych zápasoch rozhodne nesmú chýbať dvaja rozhodcovia – hlavný a vedľajší.
  • Hlavný rozhodca používa na signalizáciu píšťalku a jeho povinnosťou je sledovať dodržiavanie pravidiel.
  • Druhý, teda vedľajší rozhodca je tiež vybavený píšťalkou, ale používa skôr vlajky. Jeho úlohou je dohliadať na správne striedanie hráčovdodržiavanie časových limitov.
  • Súčasťou mnohých zápasov býva aj merač času a tretí rozhodca. Prvý z nich, ako je zrejmé už z názvu jeho funkcie, dohliada na dobu trvania hry na verejnej časomiere, tretí rozhodca zas sleduje počet akumulovaných faulov oboch družstiev.

rozhodca, futsal, pravidlá futsalu
Profesionálny futsal má až troch rozhodcov.

Futsal – začiatok hry

• Pred začiatkom hry by sa malo hodiť mincou. Družstvo, ktoré vyhrá, si zvolí stranu, jeho súper začína hru prvým výkopom

Keď je lopta mimo hry

• Lopta je mimo hry (out) vtedy, ak celým svojim objemom prejde po zemi alebo vzduchom bránkovou alebo postrannou čiarou, ak sa dotkne stropu alebo ak bola hra prerušená rozhodcom

Outové a rohové kopy

• Lopta sa dostáva späť do hry outovým kopom (rozohraním) z miesta, kde prešla cez čiaru. Rozohráva hráč opačného družstva ako toho, ktorého hráč sa dotkol lopty na hracej ploche ako posledný.
  • Hráč by mal v takomto prípade stáť za čiaroulopta na čiare, všetci ostatní hráči musia stáť vo vzdialenosti 5 metrov od lopty.
  • Hráč musí zahrať kop nohou do štyroch sekúnd od zaujatia postavenia.
  • V prípade outového kopu nemôže byť priamo trafený gól.
  • rohového kopu sa môže hráč streliť gól aj priamo.

Hod od bránky

• Lopta môže byť hodená brankárom späť do hry po tom, ako sa dostala do bránkoviska.
  • Brankár ju musí zahrať rukou do štyroch sekúnd, odkedy chytil loptu do rúk.
  • Priamo z brankárovho hodu nemôže byť trafený gól.

Fauly a nešportové správanie

• V prípade nešportového správania bude nariadený voľný kop.
  • Fauly a porušovanie pravidiel sa môže trestať i napomenutím či vylúčením.

Voľné kopy

• Priamy voľný kop – je z neho možné priamo dosiahnuť bránku a trafiť gól, väčšinou je nariadený v prípade podrazenia, nakopnutia, napadnutia, strkania, udretia, držania či napadnutia.
  • Nepriamy voľný kop – v tomto voľnom kope nemôže byť rovno strelený gól, ak sa pred dosiahnutím bránky nedotkol lopty aj iný hráč. Môže byť nariadený vo viacerých prípadoch, napríklad ak brankárovi zahral loptu do rúk vlastný spoluhráč či ak brankár drží loptu viac ako štyri sekundy.

Vylúčenie z hry

• Červená karta je znamenie, že hráč bude vylúčený z hry.
  • Jeho tím následne hrá dve minúty v oslabení.
  • Ak mužstvo počas oslabenia dostane gól, oslabenie končí, počet hráčov sa musí vyrovnať.
  • Hráč, ktorý bol vylúčený, nemôže sedieť na lavičke náhradníkov ani sa opäť vrátiť do hry.

Čo ak sa nahromadia fauly?

• Nahromadené, teda akumulované fauly sa počítajú obom družstvám, väčšinou sa o ne stará už spomínaný tretí rozhodca.
  • Ak jeden z tímov zahrá počas jedného polčasu šiesty faul, bude sa proti nemu hrať pokutový kop z diaľky 10 m.