Či už ste alebo nie ste fanúšikom volejbalu, určite vám je jasné, že k slnečnému letu patrí aj hranie volejbalu na piesku. Beach volejbal, napriek tomu, že vlastne nemáme veľa pláží, je populárnym a obľúbeným športom aj u nás. Vedeli ste, že sa v ňom každoročne konajú aj majstrovstvá Slovenska? O tom, ako prebiehali tento rok a kto sa teší z titulu majster a majsterka Slovenska, vám prezradíme viac v našom článku. Čítajte ďalej!

plážový volejbal, beach volejbal, volejbalová liga
Plážový volejbal je populárnym športom aj u nás.

Plážový volejbal vs volejbal

Mnohým z nás možno napadne, že plážový volejbal je vlastne len volejbal hraný na piesku. Nie je to celkom tak. Pozrime sa na štyri základné body, v ktorých sa tieto dva športy odlišujú.

Veľkosť ihriska

Kým ihrisko pri volejbale hranom vnútri máva obyčajne rozmery 18×9 metrov, plážové kurtyoveľa menšie. Rozmer ihriska je stanovený na 16×8 metrov. Pri plážovom volejbale okrem toho nie je na ihrisku určená ani tzv. útočná čiara. Hráč tak môže trafiť loptu z ktoréhokoľvek miesta na svojej strane. Dôvod, prečo je ihrisko pri plážovom volejbale menšie ako pri normálnom, je ľahký; rýchly beh na pieskovom ihrisku nie je vôbec jednoduchý.

Počet hráčov

Keď sa povie volejbal, každý z nás si snáď predstaví na jednej strane siete šiestich hráčov, ktorí majú presne určené svoje pozície. Pri plážovom volejbale je hráčov oveľa menej; na jednej strane siete hrajú najčastejšie len dvaja. Špeciálne pozície neexistujú, ihrisko sa delí len na ľavú a pravú stranu.

Ak sa chcete naozaj naučiť hrať plážový volejbal, nemali by ste byť na jednej strane viac ako dvaja. Ako hovorí aj text S. Fiacka na Acitve.com, keď zavoláte veľa svojich priateľov a pustíte si ku hre z reproduktoru pesničky Lady Gaga, strávite svoj čas naozaj zábavne a príjemne, zlepšenie svojich volejbalových schopností by ste však nemali čakať.

Lopta

Je vôbec nejaký rozdiel medzi loptou na volejbal vnútri a na ten plážový? Obeguľaté a majú aj podobné zafarbenie. Rozdiel však medzi nimi rozhodne je. Lopty určené na plážový volejbalmäkšie, o niečo väčšie a aj ľahšie, vďaka čomu sa lepšie vznášajú. Tento fakt dokáže v prípade priaznivého počasia každý dobrý hráč využiť vo svoj prospech. Na druhej strane lopty určené na volejbal vo vnútri bývajú vyrobené z kože a ťažšie, aby sa pohybovali rýchlejšie a aby bolo možné zasiahnuť ich tvrdšie.
lopta na plážový volejbal, mikasa lopta, beach volejbal
Napadlo vám niekedy, že medzi loptou na normálny a plážový volejbal je rozdiel?
Keby sme chceli byť presní, podľa pravidiel by mala byť lopta na plážový volejbal vyrobená z pružného materiálu (najlepšie kože alebo umelej kože). Musí ísť o taký materiál, ktorý nepohlcuje vlhkosť a je vhodný na hru v exteriéri aj napr. za dažďa. Lopta má byť jasnej farby (ako je napríklad ružová, biela, žltá či oranžová), pri profesionálnych zápasoch je dôležité dodržať aj jej presný obvod, váhuvnútorný tlak. Známou značkou takýchto profesinálnych lôpt je napríklad Mikasa. Široký výber kvalitných lôpt na plážový volejbal ponúka aj Ziggy.sk.

Bodovanie

Zápas halového volejbalu sa najčastejšie skladá z piatich setov, pričom tím, ktorý ako prvý dosiahne 25 bodov, vyhral daný set. A ako je to v prípade beach volejbalu? Zápas v plážovom volejbale sa rozdeľuje len na tri sety, kde na vyhranie setu musí víťaz získať 21 bodov.

Summer Beach Tour 2020

Majstrovstvá Slovenska v plážovom volejbale každoročne organizuje Slovenská volejbalová federácia. Inak to nebolo ani tento rok. V priebehu oboch prázdninových mesiacov sa v rámci SUMMER BEACH TOUR 2020 konalo dokopy deväť turnajov v rôznych kútoch Slovenska. Body jednotlivých hráčov z jednotlivých zápasov sa napokon v tabuľke sčítali a odhalili majstra.
majstrovstvá Slovenska, plážový volejbal, beach volejbal
Majstrovstvá Slovenska v plážovom volejbale sa konali aj tento rok.

Od Košíc po Skalicu

Turnaje v rámci Majstrovstiev Slovenska sa rozdeľujú na kategórie A a B. Ako nám vysvetlila aj vicemajsterka E. Eleková, hlavný rozdiel je predovšetkým v počte bodov, ktoré hráči môžu získať. Turnaje kategórie B sa konali v Patrónke v Bratislave a v Košiciach počas júla, augustových ste sa mohli zúčastniť v Strážskom a v Ružomberku. Kategória A odštartovala ligu v Lieskovci pri Zvolene a v Košiciach, v auguste pokračovala v Skalici a Prešove. Po spomínanom sčítaní jednotlivých bodov nasledovalo…

Veľké finále v Bratislave

Na finálovom turnaji, ktorý sa konal v Bratislavskom Dražidiaku dosiahli vysoké umiestnenia mnohé najvyššie nasadené páry. Nadšenie víťazov by sme snáď ani nemuseli opisovať. „Pocit samozrejme výborný, prvý titul je prvý titul, ten sa pamätá navždy,“ povedala pre RTVS majsterka Slovenska v plážovom volejbale 2020. „Vymakali sme si to, takže sme veľmi radi.“ Poďme sa teda pozrieť na konkrétne mená majstrov.

Majstri a majsterky Slovenska 2020

Prinášame rebríčky prvých piatich umiestnených v kategórii muži a ženy, pre zaujímavosť aj s počtom bodovzápasov, na ktorých sa zúčastnili. Pre podrobnejšie informácie a mená ďalších umiestnených odporúčame rozkliknúť oficiálne rebríčky.
plážový volejbal, majstrovstvá sveta, finále
Veľké finále majstrovstiev sa konalo v Bratislave.

Ženy

 1. Harmanová s počtom bodov 248,88, zúčastnená na 6 z 9 zápasov
 2. Eleková s počtom bodov 237,38, zúčastnená na 5 z 9 zápasov
 3. Ľ. Šípošová s počtom bodov 218,63, zúčastnená na 4 z 9 zápasov
 4. Murínová s počtom bodov 209,50, zúčastnená na 4 z 9 zápasov
 5. Slezáková s počtom bodov 201,75, zúčastnená na 5 z 9 zápasov

Muži

 1. Ludha s počtom bodov 356,25, zúčastnený na 6 z 9 zápasov
 2. Ľ. Nemec s počtom bodov 331,25, zúčastnený na 5 z 9 zápasov
 3. Patúc s počtom bodov 318,75, zúčastnený na 5 z 9 zápasov
 4. Pokopec s počtom bodov 318,75, zúčastnený na 7 z 9 zápasov
 5. Povrazník s počtom bodov 309,38, zúčastnený na 5 z 9 zápasov

Priebežné (ENTRY) rebríčky

Nechceme zabudnúť priniesť vám aj ENTRY rebríčky plážového volejbalu na Slovensku. K 17. augustu obsahujú body z desiatich turnajov. K tým, ktoré sa konali ako súčasť majstrovstiev, je pridaný i ďalší z českého Chodova. Pozrime sa teda spolu v skratke aj na priebežný stav plážového volejbalu.

Ženy

 1. Eleková s počtom bodov 387,38
 2. Harmanová s počtom bodov 383,88
 3. Murínová s počtom bodov 344,50
 4. Šimanicová s počtom bodov 320,50
 5. Vandáková s počtom bodov 283,00

Muži

 1. Ludha s počtom bodov 491,25
 2. Ľ. Nemec s počtom bodov 481,25
 3. Patúc s počtom bodov 408,75
 4. Povrazník s počtom bodov 399,38
 5. Kollár s počtom bodov 385,63

lopta na plážový volejbal, plážový volejbal, turnaje
Turnaje v plážovom volejbale neskrížil ani koronavírus.

Ako hodnotí tento ročník ligy vicemajsterka?

E. Eleková, ktorá skončila v majstrovskom rebríčku na druhom mieste, no v ENTRY sa drží na prvej priečke, špeciálne pre Ziggy.sk prezradila viac o súťaži aj o svojej láske k tomuto športu. Tohoročné majstrovstvá Slovenska v plážovom volejbale si užila, zúčastnila sa takmer všetkých turnajov. „Tento rok sa mi darilo, na väčšine sa mi podarila medaila, takže ich hodnotím veľmi pozitívne,“ vysvetľuje s úsmevom.

Dodáva, že v súvislosti so situáciou koronavírusu bola tohtoročná sezóna plážového volejbalu o čosi úspornejšia, žiaden pôvab jej to však neubralo. „Na druhej strane situácia prilákala množstvo halových hráčov a mládeže, čo tiež hodnotím veľmi pozitívne,“ dodáva.

Prečo práve beach volejbal?

Beach volejbal je podľa mňa najkrajší šport na svete.“ E. Eleková vysvetľuje, že je veľmi zábavný, zároveň však vyžaduje veľa tréningu a driny. Keď sme sa pýtali na porovnanie plážového volejbalu s normálnym, bez zaváhania uviedla, že plážový volejbal je mentálne i fyzicky náročnejší. „V zápase je kontinuálne vyvíjaný tlak na jedného hráča, s čím sa musí vysporiadať.“ Cesta k úspechu na súťažiach vedie podľa vicemajsterky najmä cez tréningy. „Trénujem každý deň, okrem tréningov na piesku sa samozrejme pripravujem aj vo fitku. Beach milujem, a tak ma trénovanie veľmi baví.
plážový volejbal, beach volejbal, rozhovor
Podľa E. Elekovej je plážový volejbal najkrajším športom na svete.

A čo by nemalo správnemu beach volejbalistovi chýbať?

Jej odpoveď je jednoznačná. „Beach je veľmi nenáročný šport na výbavu, ale jednoznačne najdôležitejšia súčasťslnečné okuliare. Bez nich by som ja osobne neodohrala ani jeden bod.“ Medzi ďalšiu dôležitú výbavu patria u žien plavky, u mužov kraťasytielka. Vicemajsterka zdôrazňuje, že kľúčová je aj pokrývka hlavy, najčastejšie šiltovka. „Napríklad ja hrám najčastejšie v čelenke, za čo sa mi niektoré kamošky trocha smejú,“ ukončuje s úsmevom svoju odpoveď.

Súťaží sa aj v zahraničí

Mnoho turnajov v plážovom volejbale nájdeme aj v zahraničí, kde reprezentujú Slovensko viacerí šikovní plážoví volejbalisti. Ak sa chcete dozvedieť aktuálne výsledky zahraničných súťaží a líg, pozrite si priebežné online výsledky.

Plážový volejbal v číslach

Na záver vám ponúkame 5 zaujímavostí o plážovom volejbale, ktoré vás možno prekvapia. Ako nás presviedčajú aj slová vicemajsterky E. Elekovej, ide skutočne o zaujímavý šport pre každého. Neváhajte a vyskúšajte ho aj vy!

 • Najpopulárnejší šport na svete – je práve volejbal. Vedeli ste o tom? Zaujímavý anglický článok nám okrem toho prezradil aj prvé miesto. Volejbal predbehol v tomto rebríčku len futbal.
 • 90 rokov – presne toľko uplynie tento rok od prvého zápasu v plážovom volejbale. Hoci volejbal bol vynájdený už v roku 1895, prvý zápasplážovom volejbale prebehol až v roku 1930.

plážový volejbal, beach volejbal, zaujímavosti
Plážový volejbal oslavuje tento rok deväťdesiate narodeniny.

 • 300 skokov za zápas – za jeden zápas vyskočí podľa štatistík priemerný hráč tristo ráz.
 • 28 rokov – tak dlho (alebo krátko?) je plážový volejbal olympijským športom. Súčasťou olympijských hier sa stal prvýkrát v roku 1992, kým volejbal ako taký patrí do tejto súťaže od roku 1964.
 • 240 000 dievčat do 18 rokov – presne toľko tínedžeriek sa v USA venuje plážovému volejbalu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *